Święto myśliwych
Dodane przez administrator dnia Listopad 10 2015 17:42:22


 Święto myśliwych prawdopodobnie po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku.  W czasach II Rzeczpospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku 3 listopada. 

 W cieniu św.Huberta biskupa z Liege jest św. Eustachy. Eustachy  podczas polowania na jelenia w okolicach Tibure, podobnie jak Hubert ujrzał w wieńcu jelenia krzyż. Po tym zdarzeniu nawrócił się z rodziną. Około roku 118 został rzucony lwom na pożarcie, ale ponieważ one nie wyrządziły mu szkody, został upieczony w rozżarzonym wole z brązu. 

St. Hubert (10k jpg)

 Obok świętych Eustachego i Huberta, trzecim związanym z myślistwem jest św. Bawon, patron sokolników. Niewinnego Bawona oskarżono o kradzież niezwykle cennego białego sokola myśliwskiego. Za czyn ten groziła mu śmierć przez powieszenie. Gdy jako domniemany złodziej stał już pod szubienicą, nagle z obłoków spadł jak strzała białozór i usiadł na szubienicy. Niewinność Bawona została w ten sposób udowodniona i odtąd postać białego sokoła jest uosobieniem godności i niewinności.

 Obchody Świętego Huberta w powiecie kwidzyńskim odbyły się w dniach 7 – 8 listopada 2015r. Głównym organizatorem  imprezy było  Koło Łowieckie Knieja w Kwidzynie, które w tym roku obchodzi  jubileusz 70- lecia istnienia. W dniu 7 listopada ( sobota) odbyły się równocześnie polowania w czterech kołach Odyniec, Daniel i Knieja w Kwidzynie oraz  Bizon w Brokowie. 

 Po polowaniu zorganizowano wspólny pokot na terenie parku dendrologicznego Nadleśnictwa Kwidzyn w miejscowości Miłosna.  (czytaj więcej)


Rozszerzona zawartość newsa

Pokot obfitował w zwierzynę:

- jeleń byk    1 szt.

- jeleń łania   3 szt.

- jeleń cielę   1 szt.

- daniel łania  7 szt.

- daniel cielę   1 szt.

- dzik            4 szt.

- lis              6 szt.

- zając           2 szt.

Na pokocie wręczano medale królów polowań poszczególnych kół, oraz króla i v-ce króla powiatowego. Królem powiatowym został Adam Stosik a v-ce królem  Dawid Gossa. Cztery polujące Diany otrzymały upominki. Po odegraniu sygnałów myśliwskich jeleń, daniel, dzik, lis, zając na rozkładzie, król polowania, darz bór,  koniec polowania, na posiłek odbyła się biesiada. 

8 listopada (niedziela) obchody Powiatowego Hubertusa rozpoczęły się mszą w Katedrze Kwidzyńskiej.  

Po mszy w zamku Kol. Leszek Parus omówił historię powstania Kola Łowieckiego „KNIEJA” w Kwidzynie, które w tym roku obchodziło 70 lecie istnienia. 

Następnie odbyło się ślubowanie młodych myśliwych przyjętych do Polskiego Związku Łowieckiego. 

Zasłużonym myśliwym przedstawiciele Zarządu Okręgowego w Elblągu wręczyli odznaczenia łowieckie: złoty, srebrne i brązowe medale oraz Medale za Zasługi dla  Łowiectwa Elbląskiego Okręgu.  Starosta Powiatu Kwidzińskiego, Wójt Gminy Gardeja, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej, Łowczy Okręgowy oraz prezesi Kół Łowieckich pow. Kwidzyńskiego złożyli gratulacje  prezesowi Koła Łowieckiego „KNIEJA w Kwidzynie z okazji 70 lecia istnienia. 

Na zakończenie oficjalnych uroczystości wręczono dyplomy i nagrody uczniom gimnazjum powiatu kwidzyńskiego, którzy uczestniczyli w IX konkursie „Myśliwy las i jego zwierzyna” organizowanym od kliku lat przezKwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckiej.

Nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież oraz organizatorom konkursu wręczono podziękowania. Obchody zakończono biesiadą w restauracji MIŁA. 

Opracowanie i zdjęcia Tomasz Janiuk